Mobilní domy jsou nový trend v bydlení

Tento alternativní způsob bydlení vznikl v západní Evropě a Americe zhruba před 400 lety. Bydlení v mobilním domě je v České republice zatím novinkou, ale má velký potenciál.

Dočasné i trvalé řešení bydlení

Mobilní domy jsou určené na rekreační nebo přechodné bydlení ale po zateplení kvalitní izolací se v nich příjemně bydlí trvale. Hodí se tedy jako alternativa chat a chalup, nebo pro sezonní bydlení.

Pro mladé lidi, kteří se chtějí osamostatnit, může být mobilheim dobrým startem v samostatném bydlení za rozumné peníze.

Lze ho využít i k podnikání, jako kancelář, dílnu nebo prodejnu.

mobilní domy marvel

Cena za nový mobilheim se pohybuje mezi 100 až 250 tisíci korunami, za použitý mezi 60 – 150 tisíci.

Jak mobilheim získat?

Mobilní dům si můžete nechat vyrobit na zakázku, dle vašich představ anebo ho můžete zakoupit z druhé ruky.

Výroba na zakázku trvá asi tři měsíce, kdy si sami navrhnete půdorys a vnitřní vybavení. Dům je pak doručen na určené místo a připojí se k rozvodům.

V případě koupě z druhé ruky sice ušetříte peníze, avšak myslete na to, že budete muset v mnoha případech provést vnější zateplení a investovat do vybavení kuchyně či koupelny.

Vzhled mobilního domu

Mobilní dům nabízí stejně komfortní bydlení, jako klasický dům nebo byt. Můžete si vybrat z různých velikostí a dispozic. K základní výbavě mobilheimu patří obývací pokoj, jídelní kout, kuchyňka, koupelna, WC a ložnice.

Nedávno jste si mohli prohlédnout vzorový mobilheim Marvel u Obi v Litoměřicích.

Vybavení se liší dle ceny mobilního domu. Vytápění může být na tuhá paliva nebo plynovým kotlem či krbem. Stejně tak, jako si můžete vybrat vnitřní vybavení, si můžete vybrat i venkovní vzhled nebo typ střechy, která může být rovná ale i šikmá. Okna mohou být plastová, stejně tak jako dřevěná.

Uvažujete o koupi mobilního domu?

Pokud uvažujete o koupi mobilního domu, důkladně zvažte jeho výhody a nevýhody. Největší výhodou je mobilita a to, že na jeho umístění nepotřebujete stavební povolení.

Po připojení inženýrských sítí ne však nutné ohlásit jeho existenci stavebnímu úřadu a dodavateli energií. Pak potřebujete stavební pozemek s kompletními inženýrskými sítěmi.

V úvahu také berte to, že mobilní dům váži od 3,5 do 8 tun, kompletně vybavený pak až 20 tun. Je rozumné, abyste dostatečně zpevnili místo, kam mobilheim umístíte. Dům se dá ukotvit i na betonové nosníky.

Je třeba si rozmyslet, zda dům chcete využívat k rekreačnímu pobytu nebo ke stálému bydlení. Pro různé potřeby se používají různé typy izolace.

Mohlo by se vám líbit...