Montáží LPG plynu do vašeho auta ušetříte

S obavami sledujete stále vzrůstající ceny benzínu? Řešením může být přestavba na LPG, tedy Liquefied Petroleum Gas neboli zkapalněný ropný plyn. Znát ho můžete také pod názvem propan-butan.

Kolik ušetřím jízdou na lpg?

Používá se i právě jako pohon pro automobily, které mají zážehový motor. Oblibu si získal zejména díky nízké ceně (tato komodita je zatížena nízkou spotřební daní). Ušetřit můžete až 128 Kč na 100 km. Nezanedbatelný je také aspekt ekologický, do ovzduší takové vozidlo vypouští mnohem méně škodlivin. A také se jedná o řešení zcela bezpečné. Tlaková nádoba je vybavena odvětrávacím systémem i ventily, rozhodně nehrozí nebezpečí exploze.

auto

Montáž LPG

Samotná montáž navíc není technicky příliš složitá, nicméně i tak byste si měli předem prověřit, komu přestavbu svěřujete. Její neodborné provedení vám rozhodně finance neušetří, naopak. Další pozitiva? Na rozdíl od CNG (tedy plynu stlačeného) LPG řidičům přináší výhodu v dnes už poměrně běžně rozšířených čerpacích stanicích. V roce 2011 navíc majitele těchto vozidel potěšila změna legislativy, kdy došlo ke zrušení jejich zákazu vjezdu do podzemních garáží. I jiný zádrhel v podobě problém s místem na rezervu má řešení. Stačí, pokud si místo náhradního kola jednoduše pořídíte sadu na opravu pneumatiky.

Návratnost investice

K nevýhodám patří do jisté míry vstupní náklady na přestavbu, dostanete se do částek v řádech desetitisíců. Nicméně musíme zmínit návratnost takové investice, která může být už v průběhu pouhých čtrnácti měsíců. K dalším nákladům patří také nutnost každoroční revize plynového systému.

Ne každý automobil je k přestavbě na LPG vhodný (problematické jsou motory s přímým vstřikováním).

Dále je nutno dodat, že můžete zaznamenat také mírně zvýšenou spotřebu, ale naopak snížení výkonu.

Vozidlo má samozřejmě dál zachovanou možnost benzínového pohonu a vy si jej můžete jednoduše přepnout. Současné moderní řídicí jednotky se však zvládají přepnout i automaticky, aniž by se musel řidič tímto zabývat.

Ještě nejste přesvědčeni o přestavbě auta na plyn lpg? Podívejte se na další články, které vaše rozhodnutí určitě potvrdí.

https://cs.wikipedia.org/wiki/LPG

http://www.lpg.cz/

http://www.zalozeno.cz/nase-firma-neni-jen-lpg-obchod/

http://www.astra-g.cz/prestavba-na-plyn-lpg/

http://www.seznamlpg.cz/