Zakázková výroba textilu – druhy tisku

V dnešní době to bez reklamy nejde, ať již na internetu, tak i mimo něj. Pro firmu s mnoha zaměstnanci je samozřejmé, že je třeba budovat značku a proto by logo firmy měly nést nejen auta či firemní kancelářské předměty a potřeby, ale i oblečení, které zaměstnanci firmy nosí. Jaké jsou možnosti potisku textilu se dozvíte v tomto článku.

K dekorování, tedy především potisku textilních materiálů je možné využívat několik technologií.

Tyto textilie je ale třeba rozdělit do dvou skupin:

První skupina jsou materiály rolové, které jsou po provedení velkoplošného potisku následně využívány jako různé dekorační tkaniny nebo dále zpracovány do podoby ubrusů, závěsů apod.

Druhá skupina potom bude zahrnovat textilní konfekci, u níž je potisk prováděn na již hotové produkty, (například: trička, topy, mikiny, košile, polo košile, bundy, větrovky, tepláky, módní čepice všeho druhu, kšiltovky, zimní čepice, softshellové bundy, bundy z mikrovlákna, fleece, zimní bundy, tašky a batohy), nebo na konfekci, u níž je potisk prováděn při výrobě.

Trička Propaq

Nejpoužívanější druhy tisku

Digitální tisk

Technologie přímého tisku na textil využívá principu klasické inkoustové tiskárny. Na tričko lze natisknout kresbu z papíru, fotografii a počítačovou grafiku. Není nijak omezený na počet barev nebo složitost. Je vhodný pro menší počet textilu, nenáročná příprava, perfektní výsledek v krátkém termínu, možnost různého motivu, lze vytisknout téměř cokoliv. Tisk lze použít na trička, mikiny, bavlněné tašky, ručníky, dresy, softshellové bundy nebo látkovou metráž.

Sítotisk

Toto je technologie potisku, při které se protlačuje barva sítem přímo na textilní materiál pomocí pryžové stěrky. Barva se následně vytvrzuje tepelným IF zářením ve fixačním tunelu při teplotě 140 – 160°C. Výrobek tak získává maximální odolnost při praní a chemickém čištění. Sítotiskem je také možné tisknout problematické tkaniny přidáním fixativu do barvy, čímž se odolnost při praní i na impregnovaných tkaninách a tkaninách, kde nemůžeme použít k fixaci vysokých teplot (polyamid, nylon).

Transferový tisk

Neboli přenosový tisk je technologie, při níž se motiv natištěný na speciálním papíru nebo polyesterové fólii přenáší pomocí vysoké teploty a tlaku na potiskované materiály. Tento tisk je vhodné použít hlavně pro složitější motivy s větším množství barev. Tato technologie je výhodná pro menší počet kusů, neboť odpadá nutnost výroby šablon. Nevýhodou tohoto tisku je menší prací odolnost výrobku.

Tisk je možné objednat individuálně, jako skupina lidí, jako firma, nebo jako reklamní prědmět. Právě loga firem jsou častými zakázkami tiskařů. V poslední době se často používají i loga vyšívaná. Hlavní výhodou je, že jsou stálá.

Další technologie jsou tampontisk, gravír, rotační sítotisk, výpal, pískování, ražba.

Nejen vlastní potisk triček u firmy Propaq Praha Vás vyjde levně, takže i když se nejedná o firmu z Litoměřic, rozhodně doporučuji.

Mohlo by se vám líbit...